Saç Maskeleri Nasıl Yapılır?

Sizlere evlerimizde kolayca erişebileceğimiz malzemelerle saç maskesi tarifleri vereceğim. Peki neden saç maskesi yapmalıyız?

Saç tipimize uygun maskeler saçlarımızı daha yumuşak, hacimli, gür ve parlak gösterecek.

Öncelikle kendi saç tipimizi bilmeliyiz. Peki saç tipi nasıl anlaşılır?

YAĞLI SAÇLAR;

Yağlı saç tipi çok yaygındır. Saçları yıkadıktan 24 saat sonra saç yine yağlı bir görüntü oluşturur. Hacimsizdir, şekilsizdir, aşırı parlaktır ve donuktur.

Şimdi sizlere vereceğim tariflerde ki ölçüleri saçınızın boyuna ve gürlüğüne göre ayarlayarak yapabilirsiniz.

İçerisinde yağ olan maskelerin durulanması daha zordur o yüzden saçlarınızı yıkamadan önce şampuanlayın daha sonra su ile yıkayın.

KURU SAÇLAR;

 

Kuru bir cilt yapınız varsa muhtemelen saçlarınız da kurudur. Büyük ölçüde saç dökülmesi de mümkündür.

Cansızdır, sönüktür, yıpranmış görünür.

 

Öncelikle sizlere her saça yapa bileceğiniz birkaç maskeden bahsetmek istiyorum.

 

KERATİN ETKİLİ SAÇ BAKIM MASKESİ

 

8 KAŞIK PİRİNÇ

1 YEMEK KAŞIĞI HİNT YAĞI

1 YEMEK KAŞIĞI ZEYTİN YAĞI

1 YEMEK KAŞIĞI MAYONEZ

1 ADET YUMURTA SARISI

 

Pirinçleri yıkamadan üzerini geçecek kadar su ile haşlıyoruz. Burada önemli olan husus pirinçlerin lapa olana kadar haşlanması. Daha sonra bir blender yardımı ile pirinçleri püre haline getiriyoruz. Üzerine diğer malzemeleri ekliyoruz. Ve kuru saça dipten uca kadar sürerek yediriyoruz. 3 saat kadar bekleyip yıkıyoruz. Keratin etkili bir şampuan kullanırsanız daha etkili olur. Bu maske haftada 1 kullanıma uygundur.

 

 

sac maskesi uygulamasi

YIPRANMIŞ SAÇLAR İÇİN SAÇ BAKIM MASKESİ

1 YEMEK KAŞIĞI HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

3 YEMEK KAŞIĞI MAYONEZ

1 ADET YUMURTA SARISI

1 YEMEK KAŞIĞI BAL

1 YEMEK KAŞIĞI ZEYTİN YAĞI

 

Bu tarif kesinlikle işlem görmüş, yıpranmış saçlar için harika bir maske tarifi saçlarınız kuru ise güzel bir parlaklık sağlayacaktır. Gelelim yapılışına bütün malzemeleri bir kabın içine alıp dipten uca kadar uyguluyoruz. 30 dakika bekletmemiz yeterli olacaktır. Bu maske haftada 1 kullanıma uygundur.

 

 

CANLANDIRAN SAÇ MASKESİ

sac maskesi

1 ADET MUZ

1 YEMEK KAŞIĞI ZEYTİN YAĞI

1 YEMEK KAŞIĞI MAYONEZ

1 ADET YUMURTA SARISI

1 YEMEK KAŞIĞI BAL

1 YEMEK KAŞIĞI SAÇ KREMİ

 

Muzu bir kasede çatal yardımı ile iyice eziyoruz üzerine diğer malzemeleri ekliyoruz. Saç kremi durulanan saç kremlerinden olmalı saçlarınız çabuk yağlanıyor ise bu maskeyi tercih etmemelisiniz. 1 gece bekletip saban yıkıyoruz ve harika saçlara kavuşuyoruz. Bu maske haftada 1 kullanıma uygundur.

 

 

BOYALI SAÇLAR İÇİN PARLAKLIK VEREN SAÇ MASKESİ

 

3 YEMEK KAŞIĞI AVAKADO YAĞI

3 YEMEK KAŞIĞI HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

3 YEMEK KAŞIĞI ZEYTİN YAĞI

 

Bu maske mükemmel kokan bir maske ve saçlarınız çok işlem görmüşse bile yumuşacık yapıyor. Bütün malzemeleri karıştırıp diplere sürmeden saça yediriyoruz 30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu maske haftada 1 kullanıma uygundur.

 

ÇABUK YAĞLANAN SAÇLAR İÇİN MASKE

 

1 YEMEK KAŞIĞI KİL

1 ÇAY KAŞIĞI KARBONAT

1 YEMEK KAŞIĞI ELMA SİRKESİ

1 ADET LİMONUN SUYU

 

Bu maske haftada 1 kere kullanıma uygundur. Bütün malzemeleri bir kabın içine koyuyoruz ve güzelce karıştırıyoruz. Saçlarımızın sadece diplerine sürerek 30 dakika bekletiyoruz.

 

 

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLEYEN MASKE

 

6 YEMEK KAŞIĞI KARANFİL

3 SU BARDAĞI SU

 

B karışımı bir kavanozun içinde yaparsanız çok daha iyi olur çünkü 5 gün boyunca kapalı kalıp daha sonrasında kullanmaya başlamalıyız. 5 günü sonunda temiz saça diplerine iyice yedirerek sıkıyoruz. Bunu haftada 3 kez yapmamız gerekiyor.

 

MAT SAÇLAR İÇİN MASKE

 

2 YEMEK KAŞIĞI TÜRK KAHVESİ

1 SU BARDAĞI SICAK SU

 

Bu maske duşta yapılacak bir maske önce saçlarımızı yıkıyoruz daha sonra kahve karışımını saça sürüp masaj yapıyoruz ve 15 dakika bekletip duruluyoruz. Bu maske haftada 1 kere yapılacak bir maske

pratik sac maskesi

 

İNCE TELLİ SAÇLAR İÇİN SAÇ MASKESİ

 

2 YEMEK KAŞIĞI ALEOVERA JELİ

2 YEMEK KAŞIĞI HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

2 YEMEK KAŞIĞI BAL

 

Bu maske temiz saça uygulanması gereken bir maske bütün malzeme güzelce karıştırıyoruz dipten uca kadar yedirerek sürüyoruz. 2 saat kadar bekletip önce ılık sonra da soğuk suyla saçlarımızı yıkıyoruz. Bu maske saçlarınızı canlandıracak, saç tellerinizin kalınlaşmasında yardımı olacak bir maske. Hafta da 1 kullanıma uygundur.

 

 

SAÇ GÜÇLENDİREN MASKE

 

2 YEMEK KAŞIĞI ALEOVERA

1 YEMEK KAŞIĞI HİNT YAĞI

1 YEMEK KAŞIĞI TATLI BADEM YAĞI

4 DAMLA ÇAM TEREBENTİN YAĞI

 

Bu maske ile saçlarınız daha gür olacak ve daha az dökülecek. Malzemeleri güzelce karıştırıp krem kıvamı alınca saç diplerimize uyguluyoruz. En az 1 saat saçımızda bekletiyoruz. Bu maske haftada 1 kullanıma uygundur.

“Saç Maskeleri Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

  1. Makaleyi okuduktan sonra saçlarımın daha sağlıklı görünmesi için denemeyi düşündüğüm birkaç maske önerisi buldum. Özellikle yıpranmış saçlar için bakım maskesini denemek istiyorum. Fakat, bu maskenin nasıl uygulanacağı hakkında daha fazla bilgi alabilir miyim? Uygulama süresi ve sıklığı hakkında daha fazla detay verir misiniz? Teşekkürler!

    Yanıtla

Yorum yapın