Kepek Nedir? Kepekten Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

sac kasintisi
sac kasintisi

Kepek saçlı deride olan pullanmaya verilen isimdir. Yani kepek aslında sizin kendi kafa derinizden kopan deri parçalarından başka bir şey değildir. Kepek problemi genellikle erkeklerde çok daha fazla görülen bir problem olmasına karşın kadınlarda da oldukça yaygın bir saç problemidir.

Problem hem döküntü hem de kaşıntı şeklinde kendisini göstermesinden ötürü oldukça rahatsız edici olabilir. Hem görüntü olarak hem de fiziksel olarak rahatsızlık vermektedir.

Bu problemler karşılaşmak hem yağlı deriye sahip hem de kuru deriye sahip insanlar için aynı derecede mümkündür. Yani aşırı yağlı deri de aşırı kuru deri de kepek problemine zemin yaratan olgulardır.

Kepeğin oluşumu hormonal değişiklikler, mevsimsel geçişler, erkekler için testosteron hormonu olabilir. Kepek aslında bir mantardır bahsettiğimiz etkiler sonucunda kepek mantarının saçlarınızda çoğalmaya başlaması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Kepekten Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Markafix p06hmjk0

Kepekten kurtulmak için evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz birçok yöntem mevcuttur sizler için bu yöntemler arasında en etkili olan yöntemleri sıraladık.

Saçlarınızla ilgili bir diğer önemli konu ise saç kırıklarıdır. Eğer saç kırıklarından sizde bıktıysanız Saç Kırıklarından Nasıl Kurtulursunuz? isimli yazımızda aradıklarınızı bulacağınıza eminiz.

Limon Suyu

Markafix maxresdefault-1-1024x576

Kepeğin tedavisinde son derece etkili bir yöntem limon suyudur. Yapmanız gereken işlemse son derece basittir. Duş almadan önce yarım saat boyunca saçlarınıza limon suyu ile masaj yapın ve yarım saat beklettikten sonra yıkayın. Burada önemli olan konu masaj yaparken saçlardan çok saç diplerinize yani kafa derinize odaklanmanız gerekmektedir. Unutmayın kepeğin asıl kaynağı saçlar değil deridir.

Lavanta Ve Isırgan Otu

Markafix 1554766925165-1024x1024

Bu yöntemde yapmanız gereken bir kaşık lavanta yağı bir kaşık ısırgan otu suyunu bir bardak su ile birlikte kaynatmak. Daha sonra saçlarınızı yıkayın ve hafif nemli kalacak şekilde kurulayın. En son bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Hem saçlarınız güzel kokacak hem de kepeğinizden kurtulmuş olacaksınız.

Zeytinyağı

Markafix 880x495_cmsv2_25cafcf2-eaf2-570f-8a91-7bdf2565d786-3194380

Zeytinyağı kepeğe karşı son derece etkili bir yöntemdir. Yapmanız gereken ise zeytinyağını saçlarınızın diplerine masaj yaparak saç diplerinize uygulamak. Buradaki önemli konu zeytinyağını uzun süre saçınızda bekletmelisiniz. Yani mümkünse akşamdan sabaha kadar bekletin ve daha sonra yıkayın ancak bu süre size çok geliyorsa yarım saat bekleterek de uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Markafix elma-sirkesi-tarifi

Bu yöntemde ise 2 kaşık elma sirkesi ile yarım litre suyu karıştırmalısınız. Daha sonra bu su ile saçlarınızı durulamalısınız ve bu karışım saçınızda 20 dakika kalmalıdır. Daha sonra normal şekilde saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.

Aspirin

Markafix aOcNSiP_EEOg9Jmpx5lwlA

Aspirin kullanmak için ise yapmanız gereken tek şey aspirini ezerek toz haline getirmek ve normal kullanmış olduğunuz şampuana karıştırmak olacaktır. Daha sonra bu şampuanı normal her zaman kullandığınız şekilde kullanmalısınız.

Sarımsak Veya Tuz

Markafix 1554766866308-1024x1024

Sarımsak ve sofra tuzunun kullanım şekli aynıdır. Tek yapmanız gereken ezilmiş sarımsak yada tuz ile saçınızı yıkamadan önce kafa derinize iyice masaj yapmak olacaktır. Her iki yöntemde kepekler saç üstüne çıkacak ve su ile durulama sonrası akıp gidecektir. Burada eğer sarımsak kokusu sizi rahatsız ederse sarımsağı bal ile karıştırabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*