Beyaz Çay Nedir, Faydaları Nelerdir?

Beyaz çay, son zamanlarda ülkemizde oldukça yaygın olmaya ve tüketilmeye başlanan bir çay türüdür. Çok kaynamamış suda demlenerek kolayca yapılır ve her yerde kolayca bulunabilir. Keşfedildiği topraklarda yıllardır vazgeçilmezler arasına girse de ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanan ve çok az bir kesim tarafından kullanılmış olan beyaz çay nedir faydaları nelerdir?

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çayın dünya genelinde bilinen bilimsel adı, Camellia Sinensis’tir. Neredeyse tüm dünya tarafından bilinen bu çay birçok hastalığa şifa olduğu gibi birçok faydası da vardır. Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan beyaz çayın vatanı Çin ve Tayland’dır. Eski bir hükümdarın yıllar önce tadına bakarak keşfettiği bu bitki çeşidi adını demlenince bile aynı kalan renginden alır.

Tadının güzel olmasından dolayı yaygınlaşan bu bitkinin zamanla faydaları da meydana çıkmış ve tüm dünya tarafından neredeyse eşi benzeri bulunmayan bir hal almıştır. Bai hao yinzhen, bai mu dan, shou mei, beyaz puern, darjeeling beyazı, seyhan beyazı ve afrika beyazı gibi türleri olan bu şifalı bitki çayı tüm dünyada bilim insanları tarafından incelenmiş ve faydaları bilimsel olarak da onaylanmıştır.beyaz cay nedir faydalari nelerdir

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Beyaz çay, aslında hayatın birçok alanında fayda sağlar. Dinç tutma gibi özelliklerinin yanı sıra en belirgin özelliği kanserden koruyucu olmasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle mevsim değişimlerinde ve kış aylarında hasta olmaktan kurtarır. Aynı zamanda sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmak isteyenlerin kullandığı bu ürün ciltteki yağ oranını dengeleyerek sivilce oluşumunun da önüne geçer.

Cilde faydası bununla sınırlı kalmaz ve sıkılaşmış bir cilde sahip olmak içinde kullanılır, kırışıklıkları önler veya en az seviyede kalmasına yardımcı olur. Uzman doktorlar tarafından tansiyon ve kolestrol hastalarının da kullanmasında sakınca görülmeyen ve kullanan kişiler tarafından tavsiye dilen bir çaydır.

Daima dinç ve sağlıklı görünmeyi sağladığı gibi C ve K vitamini içerir, kalp hastalıklarının önüne geçer özelliktedir. Beyaz çay, güvenilir aktarlardan alınarak, doktorlara danışarak doğru ve bilinçli kullanıldığı takdirde insan hayatını daha sağlıklı ve kaliteli hale getirebilecek bir çaydır denebilir.

Beyaz Çayın Zararları Var mıdır?

Sadece beyaz çay için değil her ürün için az kullanım veya dozundan fazla kullanım zararlı ve sağlıksız sonuçlar doğurabilir. İçerisinde içerdiği az miktardaki kafein sebebi ile dozundan fazla kullanıldığında uykusuzluk gibi sorunlar meydana getirebilir.

Unutulmamalıdır ki uykusuzluk günlük hayatta birçok tehlike doğurabilecek bir etmendir. Ciddi bir sağlık sorunu olmayan her bireyin rahatlıkla kullanabileceği bir üründür fakat kesinlikle hamile olan, hamilelik şüphesi olan ve emziren bir kadının kullanmaması gereken bir üründür. Fazla doz kullanımda sağlık sorunlarına yol açabilir.

Doz miktarının ayarlanması içi bir doktora danışmak ve kullanım için onay almak kişiler için doğru bir seçenek olacaktır. Bilinçli bir tüketici olmadıktan sonra her şeyin tehlikeli olabilme ihtimali gözden kaçırılmamalıdır.

“Beyaz Çay Nedir, Faydaları Nelerdir?” üzerine 3 yorum

  1. Dozundan fazla kullanıldığında uykusuzluğa neden olduğu belirtilmiş. Uykusuzluğa maruz kalmamak için hangi dozda kullanılmalıdır. Fazla dozdan kasıt nedir?

    Yanıtla
    • Doz aşımında su dahi insan vücudu için zehir etkisi yapacaktır. Ancak burada bahsi geçen beyaz çayda tıpkı siyah çay,kahve vb gibi kafein olması durumu. Kafeinin uykusuzluğa sebep olacak olan dozu ise her insan için aynı değildir. Yani siz iki bardak beyaz çay ile uykusuz kalabilirsiniz. Ancak bir başkası için bu beş bardak olabilir.Bu nedenle burada bahsi geçen dozu kendi vücudunuza göre siz belirlemelisiniz. Ancak bir gün içerisinde iki yada üç bardaktan fazlası birçok insan için uykusuzluğa neden olacak dozda kafein alımı anlamına gelmektedir diyebiliriz.

      Yanıtla

Yorum yapın