Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

Ağız ve diş sağlığı konusunda ağız yaraları sıklıkla yaşanabilmektedir. Ağız yaraları konuşma, yutkunma ve çiğneme gibi birçok hususu da olumsuz etkileyebilmektedir. Bu noktada; ağız yaralarına ne iyi gelir? sorusunun cevabı önem taşır.

Ağız Yaraları Hakkında

Ağız yaraları birçok nedenden kaynaklanmaktadır.

  • İlaç kullanımı
  • Hormonal değişiklikler
  • Vitamin ve mineral eksiklikleri
  • Aşırı soğuk ya da sıcak besin tüketimi
  • Sigara kullanımı
  • Yetersiz ağız bakımı
  • Zayıf bağışıklık sistemi
  • Viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar olarak sayılabilir.

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

Yaralar daha ön bölümdeyse kolaylıkla görülebilir. Ancak; bazı hastalar daha arka kısımlarda olabilir. Bu tür vakalarda hekim teşhisi gerekmektedir. Muayene sonrasında hekim hastaya göre bir tevdi şekli belirler. Acı ve ağrıya sebebiyet verdiği gibi ateşlenmeye de neden olabilir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Ağız yaraları tedavi edilmezse zaman içinde diş köklerine kadar yayılma riski taşır. Bu durunda diş köklerine dolayısıyla da dişlere zarar verir..agız yaralarına ne iyi gelir

Doğal Çözümler

Ada Çayı

En sık içilen çaylardan biri olan adaçayı, ağız yaralarında tedavi edicidir. Zira, ada çayı enfeksiyonların iyileştirilmesinde etkiye sahiptir. Ada çayı kaynatıldıktan sonra ılıtılır. İçine şeker ya da tatlandırıcı ilave edilmeden tüketilir. Tüketilirken bir süre ağızda tutulursa etkisi daha da fazla olacaktır.

Karbonat

Karbonat, antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliğiyle yaralar üzerinde iyileştiricidir. Kolay ve pratik bir şekilde uygulanabilir. Bir çay kaşığı karbonat bir miktar suyla karıştırılır. Bu karışım su ile gargara yapılır.

Tuzlu Su

Bir çay bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı tuz katılır. Bu suyla gargara yapılır. Yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Tuz nedeniyle ağızda bir sızlama hissedilebilir. Bu normal bir durumdur.

Medikal Çözümler

Ağız yaralarında, doğal yöntemlerin yanı sıra medikal çözümler de mevcut. Antienflamatuar ve antibakteriyel etkisi olan gargaralar bu soruna çözüm olabilmektedir. Bu gargaralar, ağız içini temizler, yaraların neden olduğu ağrıları hafifletir. Aynı zamanda antibiyotik içerikli olan gargaralar ağız içindeki enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Tüm eczanelerde bu tür gargaralar bulunabilir. Burada önemli bir noktaya da değinilmesi gerekiyor. Bu tür gargaralar uzman hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Yorum yapın