Karın ağrısı yumurtalık kisti belirtisi olabilir

Yumurtalık kisti nedir ?

Kistler, etrafı kist duvarı ismi verilen doku ile çevrili, sıvı ya da sert oluşumlar içeren, değişik boyutlardaki, birden fazla uygun huylu (benign) kitlelerdir.

Belirtileri nelerdir ?

Yumurtalık kistleri sıklıkla bulgu vermezler. Ekseriyetle rutin denetimler esnasında tespit edilirler. Enfeksiyon hali, büyüme, kistin patlaması, torsiyon denilen burkulma üzere durumlarda şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Bu şikayetler şahıstan şahsa değişmekle bir arada sıklıkla;

Karın ve kasık ağrısı,

Karında şişlik,

Adet düzensizlikleri,

Kısırlık,

Kanama,

Basıya bağlı olarak idrar ve büyük tuvalet alışkanlıklarında değişiklikler üzere problemlerle karşıma çıkabilirler.

En sık kimlerde görülür ?

Yumurtalık (over) kistlerinin çok büyük kısmı (%80-85) yumurtalık (over) kist güzel huylu denilen benign karakterde kistlerdir. Yeniden büyük kısmı, üreme çağında olan 20-44 yaş ortası bayan kümesinde görülür. Menopoz periyodunda teşhis edilen kistik yapılar yeterli huylu kist coğrafyasından biraz uzak olurlar ve daha dikkatlice, yakinen takip edilmelidirler.

Tanısı nasıl konulur ?

Yumurtalık (over) kistlerinin tanısı için muayene ve sıklıkla  ultrason kâfi olmaktadır. Kanser kuşkusu olan hadiselerde ise tomografi, MRI üzere ileri radyolojik tetkikler ve kan testleri istemi yapılabilir.

Tedavisi nedir ?

Tedavi protokolleri yumurtalık kistinin cinsine nazaran değişkenlik gösterir. Kolay kistler olarak isimlendirilen, 5 cm’den küçük, düzgün cidarlı, içinde sert oluşumlarının izlenmediği, ultrason görünümü homojen vasıfta olan kistler genelde takip edilir ve küçülmeleri beklenir. Doktorun nezaretinde başta doğum denetim ilaçları olmak üzere hormonal düzenleyici ilaçlar kullanılabilir. İltihabi, enfeksiyon içerikli kistlerde antibiyotik tedavisi, tedaviye dirençli olgularda ameliyat seçenekleri düşünülür.8-10 cm’yi geçen, takiplerde büyüdüğü izlenen, ultrasonda düzgün sonları olmayan, içeriği heterojen vasıfta yani karışık yapıda olan ve kan testlerinde, öbür radyolojik görüntüleme sistemlerinde makûs huylu ya da kuşkulu makûs huylu olma ihtimali yüksek görünen kistler ise ameliyat ile tedavi edilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*